Bezirganbaşı oyunu nasıl oynanır?Bezirganbaşı oyunu nasıl oynanır? Önce sayışma yapılır, iki çocuk seçilir, bunlar “Bezirgân” olurlar. Bezirgânlar, arkadaşlarına duyurmadan kendilerine bezirganbasi-nasil-oynanirbirer ad takarlar. (Aslan-kaplan,elma-armut vb. birbirine yakın başka adlar da takılabilir) Alana bir çizgi çizilir. Bezirgânlar, çizginin iki yanında olmak üzere, karşılıklı geçerler, el ele tutuşurlar; ellerini yukarı kaldırarak “kapı” yaparlar. Öteki çocuklar tek sıra biçiminde dizilirler; bunlar “kervan” olurlar.

Kervancılar, “aç kapıyı bezirgan başı” şarkısını söyleyerek “kapı”dan geçmeye başlarlar. Şarkının son dizesi, “arkamdaki yadigâr olsun, yadigâr olsun” söylendikten sonra, hangi çocuk “kapı” içinde kalmışsa o çocuk bezirgânlar tarafından (kollar arasında tutularak) tutsak alınır Bezirgânlar, “tutsak”ın kulağına seçtikleri iki kelimeyi sorar. Hangi kelime söylendiyse o çocuğun arkasına geçer; belinden tutar, bekler.Şarkı devam eder ve bir çocuk kalıncaya kadar aynı kurallarla sürer.

Oyunun sonunda iki gurup ortaya çizgi çeker ve birbirlerini kendi çizgilerinin tarafına doğru çekip oyunu kazanmaya çalışırlar. Kazanan kümedeki çocuklar ellerini tempo ile çırparak “çürük elma, çürük elma” diye bağrışırlar.

Kervancılar : — Aç kapıyı bezirgân başı, bezirgân başı
Bezirgânlar : — Kapı hakkı ne verirsin, ne verirsin
Kervancılar : — Arkamdaki yadigâr olsun, yadigâr olsun

Benzer Yazılar

İsim şehir hayvan oyunu nasıl oynanır

Çocukluğumuzda hemen hemen hepimizin oynadığı pyunlardan biride isim şehir hayvan oyunudur. Oyun için 2 yada daha fazla oyuncu, oyuncu sayısı kadar kağıt ve kalem gereklidir. Öncelikle oyunda hangi nesne,yer yada olayla ilgili bilgilerin yazılacağına karar verilir.  Genellikle oyuncular isim, şehir, hayvan, bitki, eşya, şehir vb. başlıklara cevap bulunmaya çalışılır. Oyuncular bir harf seçerler ve bu...

Teyzem çarşıya gitti oyunu nasıl oynanır

Kelime hazinesinin gelişmesi için güzel bir oyun olan Teyzem Çarşıya Gitti oyununda oyuna başlayan oyuncu “Teyzem çarşıya gitti der ve ardından oyundan önce belirlenmiş olan bir harf ile başlayan nesne adını söyler ve (Örneğin A harfi ile başlayan bir nesne seçilmiş ise A harfi ile başlayan bir nesne söylemesi gerekir) aldı” der. İkinci oyuncu bu...
Makale'ye Yorum Yapın

SPONSORLAR

FACEBOOK TAKİP EDİN